Bireysel Danışmanlık 2022

BU YAZIMIZI PAYLAŞIN :

Bireysel danışmanlık, günümüzde en çok tercih edilen ihtiyaçlardan biri haline gelmiştir. Tempolu iş hayatı, depresyon, stres gibi psikolojik sorunlara birlikte çözüm aramaktayız.  Danışanlarımızı daha iyi tanımak ve etkin bir şekilde ilerleyebilmek adına uzman kadromuz ile karşılıklı hizmet sürecini planlamakta ve uygulamaktayız.

Bireysel Danışmanlık Nedir?

Bireysel danışmanlık nedir? Danışman ve danışan arasında gizlilik ile kendinizi keşfetmenizi ve tanımanızı, duygusal zorlanmaların üstesinden gelmenizi ve kişisel gücünüzün farkında olmanız gibi konularda yardımcı olmayı amaçlayan danışmanlık hizmetidir. Kişinin durumunun nedenini ortaya çıkararak soruna çözüm bulmayı amaçlar.

Kişiler; eşleri, aile üyeleri ve arkadaşları ile ilgili utanç, öfke, üzüntü, suçluluk, korku, depresyon, kaygı ve stres süreçleriyle baş edebilmek için genelde bireysel terapi alırlar.

Bireysel Danışmanlık Yardımı Almak Ne İşime Yarayacak?

Herkes kişisel ve ya sosyal hayatı ile ilgili objektif bir görüş aramaktadır. Farklı yollar ve dinlenilmeye ihtiyaç duymaktadırlar. Özellikle objektif bakış açısı ile dinlenmeniz ve üçüncü kişi tarafından yorumlar yapılması, farkında olmadığınız yönlerin size gösterilmesi gibi birçok konunun çözüm anahtarıdır.

Bireysel danışmanlığın etkili olabilmesi için danışanın bu süreçte etkin olarak rol oynaması oldukça önemlidir. Bireysel danışmanlık sürecinde; danışanın sorunlarına çözüm bulabilmek, daha kaliteli bir yaşam süreci ve uyuma dayalı temeli güven olan bir ilişki kurulur.

Bu ilişki sayesinde, danışan kendi ile ilgili paylaşamadığı şeyleri paylaşma imkanı olacaktır.

Bireysel Danışmanlık Süreci Nasıl İlerlemektedir?

Bireysel psikolojik danışma sürecinde öncelikle danışman ile güven ve saygıya dayalı iyileştirici bir ilişki kurulur, bir süre sonra danışan tarafından içselleştirilmeye başlanır. Danışma, duygularla ve çözülmemiş sorunlarla yeniden yüzleştirmektedir. Bilinç ve bilinçdışı arasında ki alışverişi güçlendirerek beyinde yeni sinirsel ağlar oluşturmaktadır. Çocuklukta kullanılmış ve kullanımını yitirmiş koruma mekanizmalarını kullanılır hale getirmeye çalışılmaktadır. Kişinin kendine olan güveni ve farkındalığı arttırılmaktadır. Yaşamış olduğu olaylara ve ilişkilere bakış açısı değiştirilmektedir. Artık danışan olaylara farklı açılardan bakmaya başlayacaktır. Şu anda yaşanılan sorunların kaynaklarına danışanla birlikte erişilir ve çeşitli teknikler ile danışanla işbirliği içerisinde çözüm bulmaya başlanır. Yaşamdan keyif alma ve hem kendisi ile hem başkalarıyla iletişimin geliştirdiği deneyim alanıdır.

Bireysel Danışmanlık Faydaları Nelerdir?

Bireysel danışmanlık, duygusal, davranışsal ve zihinsel sorunlar için en etili tedavidir. Yaşam sürecinde daha sağlıklı alışkanlıklar edinmek isteyen bireylere yardımcı olunmaktadır. Bireysel danışmanlık seansları süremiz, ortalama 50 dakika sürmektedir fakat kişiye bağlı olmakla birlikte değişmektedir. Seanslarımız kişiden kişiye göre değiştirerek haftada bir veya iki haftada bir düzenlenmektedir.

Bireysel danışmanlık, sosyal anksiyete bozukluğu, panik atak, yaygın anksiyete bozukluğu, takıntılar ve tekrarlar, öfke yönetimi, yeme bozuklukları, fobi ve uyku bozuklukları gibi alanları kapsamaktadır. Hayatınızda olanlarla baş etmekte zorluk çekiyorsanız, günlük yaşamınızda işlevselliğinizde azalma var ise sizin de bireysel danışmanlık terapisine ihtiyacınız vardır.

Bireysel Danışmanlık ve Grup Danışmanlık Arasındaki Farklılıklar

 • Grup üyelerinin benzer problemlerinin diğer üyelerde de bulunması grup içindeki iletişimi kolaylaştırır.
 • Hem danışan psikolojik yardım alır hem de danışman gibi diğer üyelere psikolojik destek verir.
 • Grup danışmanlık süreci, grubu oluşturan üyeler arasında karşılıklı etkileşim söz konusudur.
 • Grup danışmanlığında çok sayıda danışan olacağından kaygılar, istekler sık sık değişmektedir.

Aile Danışmanlığı

Aile danışmanlığı, aile bireylerine verilen hizmet olarak adlandırılır. Aile danışmanlığı, yasalarla belirlenmiştir. Aynı konut içerisinde yaşayan insanlar, evlilik, ayrılık ya da boşanma gibi süreçlere yaşadıkları kişisel ya da ailesel konuların üstesinden gelmelerine yardımcı olmaktır. Bireylerin yeni yaşama geçme zorlukları kapsamında, kırgınlıkları ve aile üyeleri ile yaşadıkları sorunların son bulması için psikoterapi sürecidir.

Aile Danışmanı Nedir?

Aile danışmanı, aile üyeleri arasındaki ilişki sorunlarını ortaya çıkaran ve bireyleri bu sorunlar konusunda bilinçlendiren kişilerdir. Danışman süreçte; değerleri olduğu gibi kabul etmeye, kırıcı tavırlarda bulunulmaması, ortada yer alan sorunlara yönelik açık bir dille kendilerini ifade etmelerine yardımcı olmaktadır.

Aile danışmanlığı, bireyin tek sorunları değil de ailenin sorunları ele alınmaktadır. Bütüncül bir şekilde tüm aile ele aldığından kaynaklı sonuca daha rahat ulaşılabilmektedir.

Aile danışmanlığındaki amaç; aile içinde yaşanan sorunlar, ayrılık ve boşanma gibi durumlarda ailedeki bireylere psikolojik açıdan destek olmak hedeflenmektedir. İşlenen konu açık ve nettir. Sınırlar sayesinde daha sağlıklı bir konut içerisinde yaşamalarına destek sağlanır.

Aile Danışmanı Ne İş Yapar?

Aile danışmanı, aile üyeleri arasında oluşan sorunları ele alarak çatıyı oluşturan herkesin katılması ile çözümler arayan uzmanların yönettiği süreçtir. Aile danışmanlığında, aile üyelerine farklı testler uygulanarak ve sonuçları değerlendirilir. Aile üyelerinden her birinin teker teker sorunları dinlenip belirlendikten sonra kişilerin sorunlarının algısına göre ortalama 50 dakika olarak haftalık planına göre değişmektedir. Her bir bireye sağlıklı bir ruh sağlığı için kazandırılacak aile çatısı altında huzurlu bir şekilde yaşamaları istenmektedir.

Ülkemize şuanda gittikçe yaygınlaşan boşanmalar, mutsuz nesiller yetişmesine neden olmaktadır. Boşanmalar sadece bunlarla kalmayıp aynı zamanda gençlerin güvenlerini sarsarak evlilik oranlarını da düşürmektedir. İlişki ve evliliklerin temelinde olan saygı, sevgi ve güven bunların hepsini bir denge üzerinde yürütülmesi en önemli faktörlerdendir.

Aile Danışmanlığı Görevleri Nelerdir?

 • Aile içi üyeler ile konuşmak ve sorunları ortaya çıkararak konuyu toplamak,
 • Ev yönetimi, boşanma ya da finansal problemler ayrılık konusunda danışanlarla bilgi sağlamak,
 • İleride yaşanacak durumlar için çözüm bulabilmek adına rapor tutma ve kayıt altına almak,
 • Görüşme sonunda aile bireyleri ve sorunları hakkında bilgi toplamak,
 • Boşanmalarda karar verme konusunda aile bireylerini incelemek ve dinlemek.

Aile Danışmanı Olmanın Şartları Nelerdir?

Aile danışmanı nasıl olunur?

 • Lisans mezunu bir eğitim almış olmak,
 • Etkili bir iletişim becerisine sahip olmak,
 • Sebeplere karşı akılcı çözüm yöntemleri bulacak bir kapasitede olmak,
 • İkna becerisine sahip olmalıdır.
 • Gözlem yeteneği olmalı ve sorunlara etkin bir şekilde yaklaşmalıdır.

Aile Danışmanlığına Hangi Durumlarda Başvurulmalı?

Aile danışmanlığına, karı-koca arasında şu sorunlar çıktığı zaman aile danışmanından destek almaları gerekmektedir; Eşler arası ilişki, evlilik problemleri, boşanma, yas, kayıp, travma, ihmal ve şiddet, iş stresi, ekonomi problemler, kendine zarar verici davranışlar gibi konularda aile danışmanlığına başvurarak psikoterapi sürecinizi başlatabilirsiniz.

Neden Aile Danışmanına Gitmeliyim?

Aile, toplumun en temel yapı taşı olup ihtiyaçlarımızın karşılandığı yerdir. Ruhsal ve bedensel yönden sağlıklı olan bireyler ruhsal ve bedensel sağlıklı olan ailelerden gelmektedirler.

Yukarı da bahsettiğimiz gibi bireyden daha çok ailenin sorunları ele alınarak daha mutlu bir aile oluşturmaya sağlanmaktadır. Tüm aile üyeleri ile görüşülerek testler uygulanır ve test sonuçlarına bağlı olarak çözüm yolu bulunmaya çalışır.

Aile danışmanı, aile üyelerinin birbiriyle olan ilişkilerinde aksayan yönleri ortaya çıkarmaktadır. Bireyler, diğerlerini saygı ile dinlemesini, bakış açısını ve anlamasını, soruna yönelik olarak konuşma, oldukları gibi kabul etmesini, beklentilerini açıkça ifade etmesi birçok konuda yardımcı olmaktadır. Aile danışmanlığının inceleme konusu aile üyelerinin yaşadıkları sorunların etkisi tüm aileyi kapsayarak belirleyici bir rolde yer alır.

Aile danışmanlığı ve ya bireysel danışmanlık hakkında aklınıza takılan her türlü soru için ofisimizi ziyaret edebilir ya da telefon üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Call Now Button