Ankara Psikolog | Ankara Psikolog Tavsiyesi

Ankara Psikolog

‘’Ankara psikolog’’ psikolojik destek almak isteyen bireylerin arama motorlarında sıkça araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Uzmanlardan alınan psikolojik destek danışanların problem çözme yetisini güçlendirerek bireyin daha konforlu ve sağlıklı bir hayat yaşamasına yardımcı olur. Her insan yaşamının belirli dönemlerinde psikoloğa ihtiyaç duyabilir. Tanımadığınız biriyle sizi rahatsız eden, üzen, öfkelendiren ve utandıran şeyler hakkında konuşmak kulağa korkutucu gelebilir. Fakat yargısız bir alan içerisinde tüm bunlar anlam kazanabilir; sonucunda da büyüyebilir ve gelişebilirsiniz. Bu süreçte pek çok karşıt duygu hissedebilirsiniz. Danışmanlar olarak bu karşı duyguları memnuniyetle karşılıyoruz.

Çok yönlü çalışma prensibi ve donanımlı ekibi ile Ankara psikolog tavsiyeleri listesinin başında yer alan Rola Psikoloji, çeşitli terapi ekollerinden faydalanarak danışanlara içgörü kazandırmayı hedeflemektedir.

Türkiye ve dolayısı ile Ankara’da psikolojik destek sunan birçok uzman psikolog vardır. Danışmanlık merkezlerinin ve psikologların sayıca çok olması, psikoloğa gitmek isteyen bireylerde öneri ve tavsiye ihtiyacına yol açmaktadır. Peki psikolog seçiminde nelere dikkat edilmelidir? Bu sorunun cevabını siz değerli okuyucularımız için derledik, keyifli okumalar dileriz… 😊

Ankara Psikolog seçimini yaparken göz önünde bulundurmanız gereken maddeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Daha önce danışmanlık hizmeti almış olan tanıdıklarınızdan psikolog tavsiyesi alabilirsiniz

İlk adımda çevrenizde bulunan insanlardan, özellikle daha önce danışmanlık hizmeti almış kişilerden memnun kaldıkları psikologları öğrenin. Tanıdıklarınızın psikolog deneyimlerinden ve önerilerinden faydalanmak psikolog bulma sürecinde size yardımcı olacaktır. Rola Psikoloji alanında oldukça başarılı olan dolayısı ile danışanların tavsiyelerinde sıkça yer alan bir kurumdur.

  • Destek alacağınız psikoloğun donanımını araştırın.

Ankara psikolog araştırması yaparken psikoloğunuzun eğitim hayatı boyunca tamamladığı eğitimleri ve sertifikaları araştırmanız önemlidir. Bu noktada danışmanlık hizmeti veren herkesin formal ve akredite bir eğitim almadığını göz önünde bulundurmalısınız. Danışmanlık almayı planladığınız psikoloğun lisans eğitimini hangi bölümden tamamladığına dikkat etmeniz oldukça kritik, ancak zaman zaman gözden kaçabilen bir detaydır. Psikoloji bölümünden olmadığı halde kendini psikolog olarak tanıtan bunun sonucunda bireylerin sağlığını tehlikeye atan kişilere itibar etmemelisiniz. Rola Psikoloji, eğitimini doğru ve ilgili bölümlerden tamamlamış, kariyer ve başarı sahibi psikologları bünyesinde barındırmaktadır. Rola Psikoloji de çalışan psikologlar hem kendi terapi sürecinden geçmiş hem de supervizyon almışlardır. Danışmanlık sürecinde süpervizyon, kullandığınız ekole bağlı olarak o ekolde uzman birinin seanslarınızı düzenli olarak değerlendirmesi ve geri dönüt vermesidir.

  • Psikoloğun tecrübelerini analiz edin.

Her meslekte olduğu gibi psikolojik danışmanlık sürecinde de danıştığınız psikologun deneyimli olması size yardım edebilmesi açısından önem arz etmektedir. Bu sebeple Ankara psikolog araştırma sürecinizde deneyimli bir psikologtan danışmanlık hizmeti almak sizin yararınıza olacaktır. Rola Psikoloji bünyesinde yer alan bütün uzmanlar teorik eğitimlerini engin mesleki tecrübeleri ile harmanlayarak hayata geçirmiştir.

Ankara Psikolog Önerileri

Hayatınızın belirli noktalarında duygularınız, ilişkileriniz veya davranışlarınızla ilgili problemler yaşıyor ve bu problemleri çözüme kavuşturma noktasında yardıma ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Yardıma ihtiyaç duyulduğu zaman psikolog arayışına giren bireyler psikoterapi konusunda çeşitli araştırmalar yapmaktadır. Rola Psikoloji olarak siz değerli okuyucularımız için psikoterapi hakkındaki veri ve istatistikleri sizler için derledik:

Araştırmalara göre:

Her sekiz yetişkinden biri (%12.1) mental sağlık yardımı alıyor.[1]

Psikoterapi almadan önce oldukça kötü hissettiğini belirten kişilerden %87’si psikoterapi seanslarından sonra oldukça iyi hissettiğini belirtiyor.[2]

Yapılan analizler psikoterapinin pozitif etkilerini birçok tıbbi tedavi ve müdaheleden daha etkili olduğunu gösteriyor.[3]

Psikoterapi psikiyatrik sebeplerden dolayı hastaneye kaldırılma oranını da azaltıyor.[4]

Psikolojik danışmanlık hizmetinin bireylere yaşam boyu kullanacağı becerileri öğretiyor.Psikoterapinin etkileri psikofarmakolojik, yani ilaçlı tedavilere göre daha uzun sürmekle birlikte yan etkileri yok denecek kadar azdır.[5]

Rola Psikoloji’de psikoterapiye başlayarak, daha sağlıklı bir hayata adım atabilirsiniz.  Ankara psikolog öneri noktasında Rola Psikoloji siz değerleri danışanlarımız için yetkin bir referans olacaktır.

[1] Lubian, K., Weich, S., Stansfeld, S., Bebbington, P., Brugha, T., Spiers, N., … & Cooper, C. (2016). Chapter 3: Mental health treatment and services. In S. McManus, P. Bebbington, R. Jenkins, & T. Brugha (Eds.), Mental health and wellbeing in England: Adult Psychiatric Morbidity Survey 2014. Leeds: NHS Digital.

[2] Lipsey & Wilson, 1993; Shapiro & Shapiro, 1982; Smith, Miller, & Glass, 1980.

[3] American Psychological Association. (2012). Research shows psychotherapy is effective but underutilized. American Psychological Association. Retrieved July 21, 2022, from https://www.apa.org/news/press/releases/2012/08/psychotherapy-effective

[4] American Psychological Association. (2012). Research shows psychotherapy is effective but underutilized. American Psychological Association. Retrieved July 21, 2022, from https://www.apa.org/news/press/releases/2012/08/psychotherapy-effective

[5] American Psychological Association. (2012). Research shows psychotherapy is effective but underutilized. American Psychological Association. Retrieved July 21, 2022, from https://www.apa.org/news/press/releases/2012/08/psychotherapy-effective

 

Ankara Psikoterapi

Ankara psikoterapi ve danışmanlık hizmeti, psikolojik destek almak isteyen bireyler tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Danışanların problemlerine yönelik çalışmak donanım ve deneyim gerektiren bir süreçtir. Psikolojik danışmanlık hizmeti verecek olan terapistin de psikoterapi sürecinden geçmiş olup öz farkındalığının yüksek olması alınacak danışmanlık hizmetinin kalitesi açısından önem taşımaktadır. Psikoloji davranışı ve zihni inceleyen bir bilim dalıdır. Bu sebeple verilen psikoterapi hizmeti profesyonel mental sağlık uzmanlarının ışığında verilmelidir. Bireylerin deneyimlediği negatif duygu durumları, çarpık düşünceler ve kişilik özellikleri zamanla gündelik rutinleri etkileyerek kişilerin hayatını olumsuz etkilemektedir.

Başarılı ilerleyen psikoterapi süreçlerinde rahatsız edici semptomların kontrol altına alınması, bireylerin yaşadığı problemlerin kaynağı konusunda farkındalık kazanması ve günlük rutinlerin daha sağlıklı bir şekilde seyretmesi gözlenmektedir.

Bu noktada Rola Psikoloji, Ankara psikoterapi için uzman ekibiyle oldukça destekleyici ve verimli bir hizmet sunmaktadır.

Terapistler çeşitli terapi ekollerinin ışığında danışanlara psikoterapi hizmeti sunar. Ekoller terapistin çalışma şeklini ve tekniğini belirleyen; dolayısı ile terapi sürecine doğrudan etkisi bulunan yönelimlerdir. Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi, Psikodinamik Terapi terapistler tarafından sıkça kullanılan ekollerden birkaçıdır. Psikoterapi tekniklerini uygulayan uzmanın yetkinliği, ve terapist-danışan arasındaki iletişim terapinin işlevselliği açısından kritik bir önem taşımaktadır.

Ankara Psikolog Seans Ücretleri

Ankara psikolog seans ücretleri danışanların psikoterapiye başlamadan önce göz önünde bulundurduğu diğer bir faktördür. Psikolojik destek almak isteyen bireylerin en çok merak ettiği şeylerden biri de psikolog seans ücretleridir. Nüfus bakımından yoğun olan ve farklı meslek gruplarına ev sahipliği yapan Ankara, psikolojik danışmanlık hizmeti noktasında danışanlara geniş yelpazede danışmanlık hizmeti sağlamaktadır. Rola Psikoloji bünyesinde psikolog seans süresi ortalama 50-60 dakikadır. Rola Psikoloji bünyesinde yer alan uzman psikologlar seans süresini danışanlar için en etkili olacak şekilde kullanmayı hedefler.Psikolog seans ücreti ile ilgili bizimle iletişime geçerek detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Rola Psikoloji Merkezi psikolojik danışmanlık hizmeti için aldığı ücretleri seans başına almaktadır. Bunun yanında seans ücretleri alınan danışmanlık hizmetine göre farklılık gösterebilmektedir. Pandeminin beraberinde getirdiği yeni dünya düzenini yakından takip eden Rola Psikoloji, danışanlarına online hizmet seçeneğini de tanımaktadır. Online terapi süreçleri de yüz yüze yapılan terapiler kadar başarılı ve etkilidir. Ulaşım zorluğu, zamanın kısıtlı olması ve sağlık sorunları gibi problemlerden dolayı merkezimize gelemeyen danışanlar, online danışmanlık hizmetimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirler.

Bireyler psikolojik yardım almaya karar verdiğinde toplum tarafından ön yargıyla karşılanacağını, veya dışlanacağını düşünebilir, bu tarz düşünceler oldukça doğaldır. Ne var ki bu düşünceler gerçeği yansıtmaz… Modern toplum psikolojik destek alma konusunda farkındalığa evrilmiş ve sağduyu kazanmıştır. Her bireyin psikolojik desteğe ihtiyaç duyması oldukça olağan ve doğaldır. Tüm psikolog hizmetleri için Rola Psikoloji ile iletişme geçebilirsiniz.

Psikolog Hizmetleri

Psikolog hizmetleri bireyler için oldukça önemli bir konudur. Bu bağlamda destek alacağınız psikolog, insan davranışı ve zihni üzerinde donanım sahibi olan bir profesyonel olmalıdır. Psikolojik danışmanlık desteği almak isteyen bireylerin araştırmak istediği şeylerden biri de terapist kavramıdır. Psikologların çalışma alanı yalnızca birey odaklı değildir; çift, aile ve örgütlere danışmanlık hizmeti sağlayan psikologlar araştırmacı kimliğiyle akademisyen olarak da çalışabilir.Genel olarak psikologlar; teori ve bilimsel verileri psikolojik bozuklukları çözmek için kullanan ve aynı zamanda çeşitli kurumlarda psikolojik araştırmalar yapan bir kişilerdir. Birey, çift, aile ve örgütlere danışmanlık hizmeti sunan Rola Psikoloji, geniş çalışma alanı ile danışanlarıyla buluşmaktadır.

Rola bünyesinde bulunan uzman psikologlar eğitim alıp uzmanlaştıkları alanlarda çalışma yetkilerine sahiptir.

Bireysel Danışmanlık

Bireysel danışmanlık bireylerin çoğu zaman araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Bırakılması istenen alışkanlık ve bağımlılıklar; zararlı düşünce ve davranış örüntüleri; endişe, depresyon ve fobiler bireysel danışmanlık alınan konulardan bazılardır. Bireysel danışmanlık, danışan ve psikolog arasında terapötik temeller üzerine inşa edilir. Uzman bir psikolog ile yapılacak bireysel danışmanlık seanslarında kişilerin rahatsızlık duyduğu durumlar uzmanla paylaşılarak, bu durumun ortaya çıkmasındaki sebeplerin çözümlenmesi ve uygun müdahale yöntemi seçilmesi ile ilerleme kaydedilmeye çalışılır. Yaş ve cinsiyet fark etmeksizin yaşanmışlığı olan her birey problemlerle karşılaşır. Bu problemler karşısında profesyonel destek almak kişilerin kendisi ve sağlığı için atacağı büyük bir adımdır.

Bireysel terapi süreci ile daha sağlıklı bir hayata adım atmak isteyen bireyler Rola Psikoloji ile iletişime geçerek destek alabilir.

Bireysel Danışmanlık almanın en büyük faydası, bireyin kendisini keşfetmesini sağlamaktır. Terapi seansları, bireyin var olan sorunlarına farklı pencerelerden bakmasını sağlayarak içsel olarak iyileşmesini ve daha iyi ilişkiler yakalayarak daha huzurlu bir insan olmasının yolunu açmaktadır.

Aile Danışmanlığı

Aile kurumunun temel süreçlerinin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için, aile danışmanlığı hizmeti sağlanmaktadır. Bu bağlamda Rola Psikoloji, sizler için iyi bir referans olacaktır. Aile danışmanlığının yerine getirdiği temel işlevler şu şekilde sıralanabilir;

  1. Ailenin temel bütünlüğünün korunması: Aile danışmanlığının temel işlevini oluşturan ilk durum ailenin bütünlüğünün korunmasıdır.Aile danışmanlığı hizmetiyle aile bireyleri arasındaki sorunları hedef alan değerlendirmeler ve müdaheleler yapılır. Sağlıklı iletişim ve çözüm odaklı becerilerin edinimi aile bütünlüğünün korunmasında önemli bir yere sahiptir.
  2. Aile yapısının devamlılığının sağlanması: Aile bireyleri arasında güvenli bağı oluşturmak hedeflenir. Bu bağlamda Rola Psikoloji ile dahil olacağınız aile danışmanlığı, oldukça etkili bir süreç olacaktır.
  3. Aile içerisinde sağlıklı iletişim sağlanması: Aile bireylerinin empati yeteneklerinin gelişmesi ve birey olarak sorunlarla baş etme yeteneği kazanılması açısından bu nokta oldukça önemlidir. Bu süreç ile aile üyelerinin sorunları yeniden değerlendirmeleri ve görmeleri sağlanabilmektedir.

Aile içerisinde yaşanan çeşitli sorunlar bireylerde huzursuzluklara sebep olabilmektedir.Bu noktada devreye giren aile danışmanlığı hizmeti, meydana gelen problemlerin ve iletişim sıkıntılarının çözülmesi açısından, yapıcı ve onarıcı nitelikte etkileşimler gerçekleştirerek, toplumsal düzenin devamlılığını sağlamaktadır.

Aile danışmanlığı için Rola Psikoloji ile iletişime geçebilirsiniz.

Çocuk Ergen Danışmanlığı

Çocuk ve ergenlerin gelişim ve büyüme sürecinde yaşayabileceği duygusal, zihinsel ya da davranışsal sorunlar kapsamında birebir yürütülen danışmanlık hizmetidir. Bu danışmanlık hizmeti var olan sorunların altında yatan psikolojik faktörlere odaklanarak bir çözüm üretmeye yardımcı olur. Çocuk-ergen danışmanlığı sürecinde ebeveynlerle de iş birliği yapılır ve düzenli görüşmeler yoluyla ebeveynlerin bilinçlenmelerine yardımcı olunur. Bu noktada, ebeveyn danışmanlığı da önem arz etmektedir. Ebeveynlerin çocuğun ihtiyaç ve isteklerini görmeleri,ve bunlara doğru bir bakış açısından yaklaşmaları hedef yaş kitlesinin gelişme ve büyüme süreçlerini sağlıklı tamamlaması açısından önem arz etmektedir. Çocukla veya ergenle bire bir yürütülen danışmanlık hizmetlerinde; probleme yönelik çalışıldığı gibi, bu bireylerin sosyal ve duygusal açıdan güçlenebilmesi, gelişimsel becerilerini arttırabilmesi, yaşına ve gelişim özelliklerine uygun olarak yaşadığı sorunların üstesinden gelebilmesi ve sosyal çevresi ile sağlıklı ilişkiler kurabilmesi hedeflenir.

Çocukluk ve ergenlik dönemi fiziksel, zihinsel, ve sosyal gelişimin hızla devam ettiği dönemlerdir. Bu dönemlerde ortaya çıkan sorunlara zamanında müdahale edilmesi yaşanabilecek problemleri engelleyerek bireye sağlıklı ve güvenli bir büyüme ortamı sağlar. Çocuk ergen danışmanlığı hizmeti bu noktada oldukça önemlidir. Ankara çocuk ergen danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kariyer Danışmanlığı

Kariyer danışmanlığı konusu üniversiteye hazırlanan gençlerin sıkça araştırdığı bir konudur. Lisans eğitimlerini ve gelecek kariyerini planlamaya çalışan öğrenciler, ileriye yönelik hedefleri hakkında danışmanlık hizmetine ihtiyaç duyabilmektedir. Kariyer danışmanlığı üniversiteden mezun olduktan sonra da alınabildiği gibi üniversite eğitimine başlamadan önce erken müdahele ve planlama için de alınabilmektedir. Okul ve iş hayatında yaşanabilecek kaygılar bireylerin mental sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir. Meslek seçimi ve kariyer planlamalarında profesyonel destek arayan bireyler kariyer danışmanlığı hizmetimizden faydalanabilir.

Kariyer danışmanlığı hizmeti temel olarak, bir kişinin hayattaki amaçlarını; neyi, neden yapmak istediğini saptamasına destek oluyor. Bu sayede hedef ve beklentiler belirlenerek, buna uygun bir rota çiziliyor. Aynı zamanda bu noktada danışanın mutluluğu oldukça önemlidir. Bireyin kariyer hayatına dair beklentileri göz önünde bulundurularak profesyonel hizmet veriliyor.Yukarıda belirtilen durumlardan hareketle donanımlı bir kariyer danışmanlığı beraberinde doğru meslek seçimini getirecektir. Dünyanın sanal süreçlere evrildiği şu günlerde maddi ve manevi tatmini yüksek olan meslekleri tercih etmek oldukça önemlidir. Rola Psikoloji bünyesinde verilen Kariyer Danışmanlığı Hizmeti, bireylere profesyonel hayatlarında rehberlik yaparak onlara yol boyunca eşlik eder. Bu bağlamda donanımlı hizmet almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Call Now Button