Çocuk Ve Ergen Danışmanlığı

Çocukluğumuzun yansımalarını yetişkinliğimizde farklı anlarda görürüz “Aynı annem/babam gibi tepki verdim”. Ebeveynlerimizde eleştirdiğimiz yanları kendimizde keşfettiğimizde bununla yüzleşmek zor gelebilir. “O kadar zaman asla olmam dediğim, asla yapmam dediklerimi şimdi nasıl tekrar ediyorum?”

Özellikle ebeveyn olduktan sonra bu “yanlarımız” daha sık kendini gösterebilir. Bunun çoğu zaman sebebi, en iyi bildiğimiz daha doğrusu tek bildiğimiz yöntemin eski sandıklarımızın arasından çıkmasıdır.

Şahit olduğumuz ebeveynlik pratiğini kendi çocuğumuzda bir kere daha hatalarıyla tekrar ederiz. Cezalar verir, ödüllerle davranış değiştirir, çaresiz hissettikçe fiziksel büyüklük ve yüksek ses avantajımızı kullanarak çocuklarımızı baskılarız.

Çocuk Ve Ergen Danışmanlığı Psikolojisi Belirtileri Nelerdir?

Çocuğun iki hafta ya da daha uzun süreler boyunca çok üzgün veya içine kapanık hissediyor olması,

Tırnak yeme, parmaklarının derisini soyma gibi davranışların gelişmesi,

Geceleri ve bazı durumlarda gündüzleri altını ıslatmaya başlaması,

Kaygı ve korkularının günlük aktivitelerini engelleyecek kadar ön plana çıkmış olması,

Göz teması kuramama ve bazı tiklerin gelişmesi,

Yalnız uyuyamama, anne baba ile uyuma isteği duymaya başlamış olması,

Suçluluk duygusu hissediyor olması ve anne babası ölecek diye endişesi yaşaması,

Akranlarına nazaran öğrenmede güçlük çekmesi,

Çocuk ve Ergen Danışmanlık Neden Gereklidir?

Ebeveynlik danışmanlığı burada devreye giriyor. Eğer bizler çocuklarımıza uygun ebeveynlik nasıl yapılır gösterebilirsek sadece onları daha avantajlı yetiştirmiş olmayacağız aynı zamanda içselleştirdiğimiz nesillerdir süren hata döngüsünü de kırmış olacağız. Unutmayalım ki bizler çocuklarımıza her anlamda örnek olmaktayız. İnsan ilişkilerini, sorunlarla baş etme yöntemlerini ve çoğu becerilerini bizi gözlemleyerek kazanıyor ve içselleştiriyorlar. Biz karşılaştığımız sorunlarla doğru şekilde baş edersek onlara da doğru çözümleri öğretmiş olacağız.

Peki ebeveynlikteki hatalar her çocukta travmaya neden olur mu? Çocuk ergen psikiyatrisi yetişkinlerin dünyasından koruyacak çeşitli koruma kalkanları vardır. Bunlar bazen genetik kökenlidir, bazen evdeki güven, şefkat ve sevgi ortamıyla ilgilidir kimi zamanda evden olmayan ama dışardan destek sağlayan (öğretmen, arkadaş, babaanne/dede gibi) kimselerdir. 

Call Now Button