Betül Tuğba ÖZDEMİR

Klinik Psikolog

betul-tugba-ozdemir

Betül Özdemir Bilkent Üniversitesi’nden Psikoloji Bölümü şeref öğrencisi olarak mezun olmuştur. Üniversite yıllarında türlü sosyal sorumluluk projelerinde yer almış ve Hacettepe Üniversitesi’nde gerçekleştirilen “demans hastalarının duygusal hafıza performansı” isimli projede görev almıştır.

Üniversiteden mezun olduktan sonra Gazi Üniversitesi Psikiyatri Kliniği yetişkin bölümünde stajyer olarak çalışmıştır. Ayrıca bir yıl süresince gönüllü olarak, ekonomik durumu yetersiz olan ve psikolojik yardıma gereksinim duyan kişilere psikoterapi uygulamıştır. Bu süreçte psikoterapi uygulamalarını süpervizyon alarak yürütmüştür.

Eğitimine devam etmek üzere İngiltere’ye yerleşen Betül Özdemir, yüksek lisans eğitimini Londra Üniversitesi – Goldsmiths Koleji, Klinik Psikoloji programında tamamlamıştır. Klinik Psikoloji uzmanlığını “Depresyonlu hastalarda unutmaya yol açan hatırlamanın (retrieval-induced forgetting) sosyal davranışa etkisi” konusundaki teziyle almıştır. Londra’nın önde gelen ruh sağlığı kurumlarından Sydenham Garden bünyesinde Bilişsel Uyarı Terapisini (Cognitive Stimulation Therapy) temel alarak demans hastaları ile çalışmıştır.

Bilişsel Davranışçı Terapi teorik eğitimini İngiltere’de yaşadığı sırada tamamlamıştır. Bilişsel Davranışçı Terapi’nin uygulamalı eğitimlerini ise kültürel alt yapının uyumunu gözeterek Türkiye’ye döndüğünde Bilişsel Davranışçı Terapiler Derneği’nden almıştır. Bilişsel Davranışçı Terapi uygulamalarını Doç. Dr. Kadir Özdel tarafından beş sene boyunca takip edilmiştir. Şema Terapi’nin teorik eğitimini 2018 yılında tamamlamıştır. Şema Terapi uygulamalarını Dr. Saskia Ohlin’in süpervizyonu ile halen sürdürmektedir. Ayrıca, Psikodinamik Terapi kuramsal eğitimini almayı devam ettirmektedir. Belirli süreler boyunca Liv Hospital ve Ehil Eğitim Danışmanlık şirketleri bünyesinde çalışmıştır. Yabancı dilleri arasında ileri düzeyde İngilizce ve Rusça bulunmaktadır. Aynı zamanda, Çankaya Üniversitesinde yarı zamanlı öğretim görevlisidir.

*Ruh sağlığı yasası henüz ülkemizde olmadığından psikologların yetkinliklerini denetleyecek bir mercii yoktur. Bu yüzden bu durum ülkemizde maalesef istismar edilmekte ve gerekli yetkinliğe sahip olunmadan bazı kurumlar/kişiler hizmet vermektedir. Kişiye uygun ekolün (Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi, Psikodinamik vs.) uygulama yetkinliğini elde etmek en az 3 sene sürmektedir. Bu yüzden danışacağınız uzmanın yetkinliğini mutlaka sorgulamanızı öneririz. Rola Psikoloji uzmanlarının yetkinlikleriyle ilgili detaylı bilgiye bizi arayarak ulaşabilirsiniz.

Çalışma Alanları

Teknikler

Bize başvuran danışanların problemlerini en iyi şekilde çözmek için uzmanlarımızın kullandığı teknikler bilimsel alt yapısı olan ve etkinliği pek çok araştırma tarafından desteklenmiş yöntemlerdir. Bu yöntemler baz alınarak danışmanlık süreci kişinin ihtiyaçlarına göre kişiye özel olarak dizayn edilmektedir.

Call Now Button