Online Danışmanlığı

Online danışmanlık, kişinin bilgisayar aracılığıyla görüntülü konuşma gerçekleştirerek profesyonel bir danışmandan bireysel danışmanlık hizmeti almasıdır. Online danışmanlık genellikle yoğun iş temposu nedeniyle düzenli seanslara katılamayan, ikamet ettiği yerde psikolojik destek alabileceği bir kurum olmayan veya ulaşım problemi olan, dil ve kültür farklılıkları nedeniyle yaşadığı ülkede psikolojik destek alamayan, çeşitli sağlık problemleri nedeniyle evden çıkamayan danışanlar tarafından tercih edilebilmektedir.

Danışmanlık almaya karar vermek kolay bir süreç değildir. Kişi bazen kendini açmak istemeyebilir veya yüz yüze görüşme yapabilecek cesareti kendinde bulamayabilir.

Online Danışmanlık Avantajları

İnternet tabanlı çevrimiçi psikolojik danışmanın en büyük avantajlarından biri bireylerin yaşamış oldukları psikolojik sorunlara yönelik ruh sağlığı hizmetlerine ulaşılabilirliği artırmasıdır.

Evlerinden çıkmadan, istedikleri yerden, tamamen kendi seçimleri olan, dünyanın herhangi bir yerindeki uzmandan psikolojik danışma hizmeti alabilirler.

Psikolojik danışmana gitmek zaman ayırmayı gerektiren hizmet türlerinden biridir. Dolayısıyla bireylerin çalıştıkları işlerden izin almaları, çocuklarının okul çıkış saatine denk getirmemeleri gibi zorunluluklar ortaya çıkabilir. Bu gibi zorunluluklar yaşamak istemeyen kişiler istedikleri zaman ev ortamında çevrimiçi psikolojik danışma yardımı hizmeti alabilmektedirler (Andersson, 2010).

Salgın hastalık gibi evden çıkmayı zorlaştıran durumlarda da bireylerin ihtiyacı olan psikolojik desteği sunmada etkili ve verimlidir.

Bireylerin psikolojik danışma yardımı almaları için sadece bilgisayar başında olmalarına gerek yoktur. İstedikleri yer ve zamanda akıllı telefonları ve tablet bilgisayarları aracılığı ile kendi belirledikleri uzmana bağlanarak psikolojik yardım

Online Danışmanlıktaki Sorunlar

Call Now Button