Evlilik Öncesi Danışmanlık

Aile, toplumun temeli ve çekirdeğidir. Sağlıklı nesillerin yetiştirildiği bir ocak, sevgi, saygı, sadakat ve güven ortamının tesis edildiği bir müessese, karşılıklı hak ve ödevlere sahip bireylerin oluşturduğu bir kurumdur. Evlilik öncesi terapisti, evlenmeyi düşünen çiftlerin; birbirleri hakkında daha fazla fikir sahibi olmalarını, etkili iletişim kurabilmelerini, ortak gelecekleri ile ilgili hedef belirleyebilmelerini, problem çözme becerilerini geliştirmelerini sağlar. Böylelikle farklı kültür, değer ve gelişime sahip iki bireyin evlilik sürecine geçişini kolaylaştırmayı ve doyum sağlanan bir evlilik hayatlarının olmasını amaçlayan danışmanlık hizmetidir. Evlilik öncesi terapisi, aile danışmanları tarafından verilmektedir.

Evlilik Öncesi Danışmanlık Hizmetleri

Evlilik Öncesi Danışmanlıktaki Uygulamalar

Öncelikle kişinin evleneceği kişiyle yüzleşmesi sağlanmaktadır. Yüzleşme, bireysel olarak mevcut olan bütün alışkanlık ve değerlerden farklı, bir arada olma temelinde yeniden inşa edilmesi gerekli gereken durumları ele almayı sağlamak amacıyla gerçekleştirilmektedir.

Kişilerin karakterleri üzerinden değerlendirmeler, evlilik rolleri bakımından yeniden ele alınmaktadır. Eş adaylarının birbirlerinin farkında olması sağlanmaktadır. Farkında olmak, çiftler arasındaki farklılıkların sorunlara dönüşmesini engellemek bakımından oldukça önemlidir. Evlilik öncesi terapi, çiftlerin birbirini keşfetme sürecini kolaylaştırır. Ancak, evlenmeden önce ne kadar çok şey öğrenilirse farkındalık o kadar gelişmekte ve keşiflerin sorunlara dönüşmesi önemli oranda engellenebilmektedir.

Call Now Button